środa, 10 grudnia 2014

Szukam mieszkania we Wrocławiu - Etap pierwszy

Mieszkanie pilnie poszukiwane. Dlaczego chcę kupić mieszkanie we Wrocławiu? I jak określam swoje potrzeby. Co biorę pod uwagę w swoich poszukiwaniach?

Jest jeden z tych leniwych, upalnych dni sierpnia. Siedzimy z Miauczysławem (kot) na parapecie mieszkania zajmującego pierwsze piętro w jednym ze starszych osiedli Wrocławia.Skwar niemiłosierny. Obok sąsiad urządza na nowo swoje M4 – bardzo wyraźnie słychać dźwięk przesuwanych mebli, tłuczonego szkła i mięsistych przekleństw. Dzieci bawią się beztrosko  kopiąc w piłkę. Prawie nie ma tu światła. Prawie nie ma tu zieleni. Zieleń daje chłód. Mogłoby być tu cudownie, gdyby zmienić wszystko.

Patrzę na Miauczysława i decyduje. Trzeba coś z tym zrobić. Trzeba zacząć pilne poszukiwania mieszkania. Jak się za to zabrać?


ROBIĘ SOBIE RACHUNEK. 

Na koncie widnieje to 60 tyś. – wobec kapitał początkowy na zaciągniecie kredytu mam. Rodzice dołożą mi się 30 tyś. wobec czego mam jakieś 90 tyś. – po resztę trzeba iść do banku. Jestem w tej dogodnej sytuacji, że mam umowę o prace.

PRÓWNUJE OFERTY BANKÓW. 

Selekcjonuje wstępnie oferty banków i kredytów. Wszystkie informacje można uzyskać korzystając z narzędzi w sieci. Zakup nieruchomości to proces wieloetapowy – trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu tygodni. Przekonałam się, że wybór banku ma kolosalny wpływ na to, w jakim tempie i na jaki procent będziemy mogli uzyskać zobowiązanie. Trzeba zacząć od uzyskania zdolności kredytowej i pod jej kątem szukać kredytu, mieszkania czy banku.

WYBIERAM NAJLEPSZĄ OPCJĘ. 

Określam najlepszy okres spłat, analizuje kwoty opłat dodatkowych i prowizji, decyduje czy kredyt biorę w złotówkach czy w obcej walucie. Ponieważ miałam wkład własny, nie potrzebowałam mieszkania z 5 sypialniami – bo mi i Miauczysławowi wystarczyło dwupokojowe mieszkanko wśród zieleni – wybrałam opcje na 20 lat. Kredyt – 210 000 tys. Moją kwotą wyjściową było zatem 300 000 tyś.Większość kredytów hipotecznych zaciąga się na 30 lat – banki przyjmują iż spłata zobowiązania nastąpi w przeciągu 25 lat. Kolejne raty kredytu – to kolejne lata odsetek o których warto pamiętać.

W trakcie zajmowania się formalnościami w związku z wzięciem kredytu – wypatrywałam mieszkanie moich marzeń, które pomieściłoby mnie, moje graty i kota. To dopiero było wyzwanie.

*Osobny artykuł na temat szczegółów wzięcia kredytu powstaniewkrótce. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz